Blood on the dance floor
Bun venit! Daca sunteti fani Blood on the dance floor va asteptam sa va alaturati comunitatii!

Blood on the dance floor

AcasaPortalFAQInregistrareConectare
Bun venit la noi pe forum! Speram sa va distrati si sa fiti cat mai activi! ^_^

Distribuiţi | 

Î M P R U M U T U L

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
CyberWings
Incepator
Incepator

Reputatie : 0
Data de inscriere : 01/02/2013

MesajSubiect: Î M P R U M U T U L   Mier Apr 03, 2013 10:14 am

Î M P R U M U T U L

un scenariu original de

Ryan^^^

Eclipse Pictures RO FIRST DRAFT
6/30/12

FADE IN
EXT. CHISELET - ZI
Privim in jurul comunei asupra linistii care o înconjoar˘a.LIVIU, un adolescent st˘a pe o banc˘a, pare ab˘atut si pierdut în propriile gânduri. HORIA, cu cât,iva ani mai tân˘ar decât Liviu, iese din curte. Îl vede pe Liviu si se duce la el, se as eaz˘a pe banc˘a.
HORIA
Ce faci?
LIVIU
Am avut si zile mai bune.
HORIA
Cine n-a avut?
LIVIU
Tu?
HORIA
Ce s˘a fac. M˘a plimb de colo pân˘acolo. De dimineat, ˘a pân˘a seara. Nici nu mai stiu unde mi-e locul.
LIVIU
M˘acar ai unde s˘a te plimbi, eu nu prea am.
HORIA
Cum n-ai? Faci dreapta si ai tot câmpul la dispozit,ie.
Liviu zâmbeste fortat.
LIVIU
Auzi, dac˘a tot es, ti aici. Ai s˘a-mi dai si mie o sut˘a de mii? Ti-i dau înapoi.
HORIA
(ar˘atându-s, i buzunarele)
N-am niciun ban.
LIVIU
P˘ai îi ceri lui m˘a-ta.
Horia tace.
LIVIU
T,i-i dau înapoi m˘a, nu-t,i face probleme dinastea. Îmi trebuiesc azi s,i n-am de unde s˘a-i iau.
HORIA
P˘ai mama ta n-are?
LIVIU
Nu-mi d˘a. Mi-a mai dat azi.
HORIA
P˘ai s,i la ce-t,i trebuiesc?
LIVIU
Am o datorie. Trebuie s˘a-i dau de ieri, stii. Dar am amânat pân˘a azi.
HORIA
La cine?
LIVIU
La cine ce?
HORIA
La cine ai datoria?
LIVIU
A, la unu. Nu-l stii tu.
Horia tace din nou.
LIVIU
Hai m˘a, nu fii asa. Stii c˘a atunci când am îti dau. Te cinstesc. Îti dau dublu. Crede-ma.
HORIA
Nu e vorba c˘a nu mi-i dai. Stai linistit. Doar c˘a n-am. N-am niciun ban. Sa mor eu.
LIVIU
P˘ai cere-i si tu lui m˘a-ta. Lui tac-tu’.
HORIA
Nu o s˘a-mi dea.
LIVIU
Hai m˘a. Nu fii asa. Mereu îti d˘a când ai nevoie.
HORIA
Bine. O s˘a cer. Dar nu-t,i promit nimic.
LIVIU
Asa. Vezi.
(îs, i aranjeaz˘a p˘arul)
Stiam eu c˘a pot conta pe tine.
HORIA
Dar mi-i dai înapoi.
LIVIU
Da m˘a. Es, ti nebun. M˘a stii pe mine c˘a fac dinastea. Mâine ti-i dau.Nu-i problem˘a. Eu trebuie s˘a-i dau datoria neap˘arat azi. C˘a asa, mâine fac rost de bani. De la mama, de la tata.Nu-i problem˘a.Linistestete.
LIVIU
Deci?
HORIA
Deci ce?
LIVIU
Îi ceri?
HORIA
Acum?
LIVIU
Acum. Dac˘a poti.
HORIA
(cu jum˘atate de gur˘a)
Bine. As,teapt˘a-m˘a aici.Horia intr˘a la el în curte. Liviu se ridic˘a si face un semn
spre gard. BUFNIT˘A, un baiat cu p˘arul destul de lung, iese din ascunz˘atoare.
BUFNIT,˘A
(în soapt˘a)
De ce l-ai trimis dup˘a bani.
LIVIU
Pentru c˘a s,tiu c˘a n-o s˘a-i aduc˘a. E fricos, dar nu e prost. Sau cel put, in nu stie ce-l as, teapt˘a. (în soapt˘a)Încearc˘a s˘a nu te uit i. Acum e în curte, exact lâng˘a gard. Nu te uita. St˘a acolo întrebându-se ce pun la cale. Apoi se va întoarce si m˘a va mint,i privindu-m˘a în ochii c˘a a cerut, dar nu a vrut s˘a-i dea. La bani ma refer. Acum du-te înapoi.

INT. CURTE - ZI
Horia prives, te întreaga scen˘a din curte. Îsi tinteste privirea în podea.

EXT. CHISELET - ZI
Liviu se as, eaz˘a pe banc˘a f˘acându-i semn lui Bufnit, ˘a s˘adispar˘a. Acesta se ascunde dup˘a colt,ul curtii. Liviu aprinde o tigar˘a si începe s˘a fumeze.Horia vine din curte.
LIVIU
Deja?
Horia se as, eaz˘a pe banc˘a.
HORIA
Nu vrea s˘a-mi dea.
LIVIU
Ce?
HORIA
A zis c˘a nu-mi d˘a.
LIVIU
Nu i-ai spus si tu c˘a e ceva important.
HORIA
Ba da, dar n-a vrut.
LIVIU
(enervându-se)
N-a vrut zici?Liviu îs, i arunc˘a tigara zdrobind-o de câteva ori cu talpa bocancilor.
LIVIU
Ei bine, uite ce e. Eu cred c˘a m˘a tragi pe sfoar˘a. Crezi c˘a sunt un prost care merge fraierit.
HORIA
S˘a mor eu de nu i-am cerut.
LIVIU
Taci din gur˘a.
HORIA
M˘a mai duc o dat˘a --
LIVIU
(t, ipând)
AM SPUS S˘A TACI DRACU’ DIN GUR˘A! Nu
vorbesc pe românes,te?
Horia respir˘a puternic, speriat.
LIVIU
Când spun taci, taci. Ti-am spus c˘a ti-i dau înapoi. Ce mama naibii vrei mai mult de atât.
HORIA
P˘ai dac˘a nu vrea s˘a îmi dea, ce s˘a fac?
LIVIU
Eu dac˘a eram în locul t˘au as, fi insistat. Orice mam˘a îi d˘a copilului ei bani când are
neap˘arat˘a nevoie.
HORIA
Mama nu e acas˘a.
LIVIU
Atunci cui i-ai cerut?
HORIA
Bunicii. A zis c˘a n-are.Liviu se uit˘a lung la Horia.
LIVIU
M˘a, t,ie ti se pare c˘a eu am fat, ˘a de prost? N-am nici fat, ˘a de prost, nici ciung˘a-n p˘ar. Ai spus c˘a nu-ti d˘a. Nu c˘a n-are. M˘a mai mint, i mult?
HORIA
P˘ai tot aia e.
LIVIU
Nu e tot aia. Când vine m˘a-ta?
HORIA
Disear˘a.
LIVIU
Când?
HORIA
Nu stiu, pe la sapte-opt. Depinde când scap˘a.
LIVIU
E prea târziu. Oricum, nu-mi place c˘a m˘a vr˘ajes, ti. Mai bine îmi spui c˘a nu vrei s˘a-mi dai. Nu c˘a n-are.
Horia ezit˘a.
LIVIU
(cu un ton ridicat)
Nu vrei s˘a-mi dai, as, a-i?
HORIA
Ti-as da dac˘a as, avea. Jur. Dac˘a vrei m˘a duc s˘a-l caut pe tata la câmp. Poate îl g˘asesc.
LIVIU
La cine lucreaz˘a?
HORIA
La primaru.
LIVIU
Nu mai. Las˘a. O s˘a ai tu nevoie de mine. Nu-i nicio problem˘a.
HORIA
Du-te si tu la Robert. Poate are el.
LIVIU
(scoate din buzunar un teanc cu bani)
Nu m˘a mai duc nic˘aieri. Horia se uit˘a uimit la ei.
LIVIU
Ce te uit, i asa? Vrei?
HORIA
Ai zis...c˘a n-ai.
LIVIU
Da, as,a am zis. Îns˘a vreau s˘a stii ceva Horia. Comuna asta nu este chiar mic˘a, este mijlocie. Iar noaptea –Liviu arat˘a spre sursa de lumin˘a pe timp de noapte.
LIVIU
Vezi tu -- vou˘a nu v˘a merge lumina aici, stat, i pe bezn˘a, iar în Chiselet sunt mult, i, multi infractori. Mai ales d˘as,tia care dau la cap. Dau atât de tare încât te las˘a incons,tient, iar polit, is, tii de aici sunt atât de pros,ti încât nu fac diferent,a între o mus, c˘atur˘a de câine si o ran˘a cauzat˘a de lovitura unei furci.
Horia se uit˘a cu team˘a în ochiii diabolici ai lui Liviu.
LIVIU
Crede-m˘a Horia. Nu vreau s˘a se întâmple nimic r˘au cu tine ori familia ta. Sincer. Chiar nu vreau.Când vine mama ta e întuneric, nu?N-ai vrea s˘a se întâmple ceva cu ea, am dreptate?
HORIA
(cu lacrimi în ochii)
Ce vrei de la mine?
LIVIU
În primul rând vreau adev˘arul. Iar pentru c˘a m-ai mint, it, n-ai cerut nim˘anui nimic.
HORIA
Dar am…..
LIVIU
Gura! Pentru asta am o mic˘a supriz˘a pentru tine. Nu e chiar mic˘a, e mijlocie. Exact ca comuna asta.
HORIA
Ce surpriz˘a?
LIVIU
Nu fac nimic de capul meu Horia.Totul e calculat dinainte, chiar si rateurile sunt luate în calcul. Ei bine, bunica ta sufer˘a de astm. E si alergic˘a la alunedin câte am înt,eles.
Horia tremur˘a.
LIVIU
De ce tremuri? S-a întâmplat ceva?
HORIA
De unde s,tii toate astea?
LIVIU
Am sursele mele. Îns˘a din câte s,tiu eu, în acest moment, bunica ta e c˘azut˘a pe jos, pe podeaua din buc˘at˘arie. A doua buc˘at˘arie.
HORIA
Ce?
LIVIU
E în stop respirator Horia. Ar trebui s˘a te gr˘abes, ti. Probabil c˘a dac˘a te-ai fi dus cu adev˘arat s˘a-I ceri bani, nu s-ar mai fi ajuns aici.
(cu lacrimi în ochii)
Nu ti-e mil˘a de buni, Horia? Nu te duci s˘a o salvezi?Horia se ridic˘a. O ia la fug˘a în curte. Liviu se ridic˘a si se duce dup˘a colt, unde se afl˘a Bufnit, ˘a.
BUFNIT,˘A
(râzând)
Es, ti un geniu! De unde s,tii toate astea?
LIVIU
De la el. Mi le-a spus mai demult.
BUFNIT,˘A
O s˘a fie al naibii de surprins când o s˘a observe c˘a a fost totul o glum˘a. Fantastic!

Liviu zâmbes, te ca r˘aspuns la râsetele lui Bufnit, ˘a.
LIVIU
(serios)
Ce glum˘a?
BUFNIT,˘A
Cum adic˘a? Faza cu stop cardiorahat.
LIVIU
Dar n-a fost o glum˘a. Chiar e în stop cardio respirator. De ce crezi c˘a am trecut prin spatele curt, ii înainte s˘a ajungem aici?
Bufnit, ˘a se uit˘a lung la Liviu, speriat. Liviu zâmbes, te
diabolic.

FADE TO BLACK
SFÂRSIT
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Î M P R U M U T U L   Mar Iul 16, 2013 4:10 am

WoW esti genial Adyy:O Felicitari mai ca ma apucase plansu pe aici*xD*
Sus In jos

Î M P R U M U T U L
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Blood on the dance floor :: Sa discutam despre altceva :: Fan art :: Proza :: One shot-uri :: Finalizate-
Mergi direct la: